Pobyt w domu opieki społecznej uwarunkowany jest odpowiednią decyzją ośrodka i odbywa się na jasno określonych zasadach. Nie oznacza to oczywiście, że przyjęcie do domu opieki jest decyzją, której nie można zmienić. Jeżeli jednak rodzina chce zabrać seniora z domu opieki i np. przenieść go w inne miejsce lub zabrać do domu rodzinnego, musi to zrobić zgodnie z przepisami i zadbać o odpowiednie formalności.
Zabranie seniora z domu opieki społecznej w świetle prawa
Według przepisów osoba przyjęta do domu pomocy społecznej, jak również jej przedstawiciel ustawowy, małżonek oraz krewni w linii prostej mogą wystąpić do sądu opiekuńczego z wnioskiem o zmianę orzeczenia o przyjęciu do domu pomocy społecznej.
Należy pamiętać, że osoba, która została umieszczona w DPS na wniosek sądu opiekuńczego, nie ma prawa samodzielnie opuścić placówki.
Oczywiście nie każdy senior mieszka w domu opieki z orzeczenia sądu. W przypadku, gdy dana osoba nie wyraża zgody na dalsze przebywanie w domu opieki, a nie została umieszczona w placówce na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego, chcąc opuścić DPS, również musi wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie obowiązku przebywania w domu opieki społecznej.
Podsumowując, w świetle prawa każda osoba, która została skierowana do domu opieki społecznej niezależnie od podstawy skierowania, chcąc opuścić placówkę, musi uzyskać zgodę sądu. Wniosek o udzielenie takiej zgody może wypełnić sam senior lub jego krewni.
Zabranie seniora z prywatnego domu opieki
Prywatne domy opieki w województwie Podkarpackim mogą mieć inne zasady działania niż placówki publiczne. Jeszcze przed wysłaniem prośby o przyjęcie do takiej placówki, warto upewnić się, jak wyglądają możliwości zabrania seniora z danego miejsca, jeżeli np. któryś z członków rodziny zdecyduje się na stałą opiekę nad krewnym. W niektórych przypadkach warunki rezygnacji z pobytu w domu opieki mogą być zawarte w umowie, a wtedy należy ich przestrzegać.
Zabranie seniora z domu opieki jest więc możliwe, jednak trzeba pamiętać, że nie można tego zrobić z dnia na dzień. Każda decyzja, zarówno o wprowadzeniu się do takiego miejsca, jak i wyprowadzce, powinna być dokładnie przemyślana z rozważeniem za i przeciw.
Wszystkie przepisy dotyczące zabrania seniora z domu opieki, mają uświadomić zarówno osobom starszym, jak i ich bliskim, że decyzja o zamieszkaniu w DPS-ie powinno być podjęta odpowiedzialnie.