Komu przysługuje dom opieki?

Domy opieki to placówki przeznaczone dla osób starszych i chorych, wymagających całodobowej opieki. W takich miejscach osoby starsze często mogą brać udział w zajęciach aktywizacyjnych i poznać nowych ludzi, co uchroni ich przed samotnością. Domy opieki można podzielić na takie, które oferują pomoc całodobową i dzienną. Szczególnie te pierwsze muszą wykazywać odpowiednie standardy oraz zapewniać podopiecznym godne warunki bytowe i stosowną opiekę. Zobaczmy, jakie warunki trzeba spełniać, aby dostać się do domu opieki.

Dom opieki - dla kogo?

Chcąc dostać się do domu opieki społecznej, należy spełniać określone warunki zdrowotne uregulowane art. 54 ustawy z dn. 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1507 z późn. zm.). Zgodnie z tym artykułem prawo do pomocy społecznej przysługuje osobom wymagającym całodobowej opieki ze względu na wiek, chorobę czy niepełnosprawność, które nie mogą samodzielnie funkcjonować, i którym nie można zapewnić podstawowej opieki w inny sposób.

Można wyróżnić kilka rodzajów domów opieki, w zależności od tego, jakich podopiecznych przyjmują, między innymi:

  • domy dla seniorów;
  • domy dla osób przewlekle chorych;
  • dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
  • dla osób niepełnosprawnych fizycznie.

Niektóre placówki spełniają kilka kryteriów i przyjmują np. osoby starsze oraz osoby przewlekle chore.

Dom opieki - co trzeba zrobić, aby się dostać?

Skierowanie do domu opieki w Podkarpackim województwie można uzyskać na podstawie pisemnego wniosku złożonego przez osobę, która ubiega się o przyjęcie, bądź jej przedstawiciela ustawowego. Wniosek należy skierować do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub aktualnego pobytu seniora, lub osoby chorej. Do wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia i potrzebie opieki całodobowej;
  • zaświadczenie od odpowiedniego specjalisty w przypadku osób upośledzonych intelektualnie;
  • zaświadczenie o dochodach i prawie do emerytury lub renty;
  • oświadczenie woli o umieszczeniu w domu opieki, podpisane przez osobę, ubiegającą się o pobyt.

Po dostarczeniu niezbędnych dokumentów przez wnioskodawcę pracownik pomocy społecznej przeprowadza wywiad środowiskowy, na podstawie którego uznają, czy dana osoba kwalifikuje się do przyjęcia w domu opieki.

Czas oczekiwania na decyzję

Ośrodek pomocy społecznej powinien rozpatrzyć wniosek w ciągu 30 dni od daty złożenia. W niektórych przypadkach proces ten może potrwać dłużej, jednak nie powinien przekroczyć 2 miesięcy. W trakcie oczekiwania na decyzję ośrodka osoby samotne, potrzebujące stałej opieki mogą ubiegać się o usługi opiekuńcze, obejmujące pomoc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych.

5cc693ef.jpg
Projekt pn. „Wzrost konkurencyjności firmy SOURCETECH Bohdan Drzymała poprzez opracowanie i wprowadzenie na rynek innowacyjnej usługi opartej o technologie, poprawiające jakość życia najbardziej wrażliwych grup społecznych, w szczególności osób starszych” realizowany w ramach programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego, 2014 -2021.

 

 

 

Miejscem realizacji projektu jest Przemyśl
nieruchomość przy ul. Stanisława Leszczyńskiego.

Projekt realizowany w okresie 02/11/2020 – 31/12/2023.

Wartość projektu: 17 277 759.00 zł      Wartość kosztów kwalifikowalnych: 14 062 800.00 zł     Wartość dofinansowania: 8 456 585.00 zł

 

Znajdź nas na